top of page

Eesti kaasaegne maalikunst: realiteet ja ideaal

Kuraatorid JAAN ELKEN ja MARI ROOSVALT

2.märts- 21.aprill 2019


Eesti Maalikunstnike Liidu AASTANÄITUS Pärnu UKM-s kompab seekord maalikunsti tänaseid piire ning seab näitusel osalevatele kunstnikele ette uuendatud kontseptuaalsed ning formaalsed raamid. Tegemist on valiknäitusega ning seniste suuremahuliste aastanäituse traditsiooni uuendava üritusega, mis keskendub maalikunsti taasaktualiseerimisele.


Kuidas jätkata loometegevust olukorras, kus ideaalid ja tegelikkus näivad justkui ristmikul olevat? Ons too näiline kaotajapositsioon tõepoolest reaalsus või tulebki aeg-ajalt õhulossidest õhku välja lasta ja leppida sellega, mis siia ja praegu antud? Reaalsus on meie tajude ja kujunenud arusaamade konstruktsioon, mis instinktiivselt pürgib ideaali suunas. Kuidas koordineerida oma mõtteid ja leida ideaali kaasaegses turbulentses maailmas, kus eksisteeriv reaalsus on kõik muud kui julgustav, kus moraali ja eetika kriteeriumid teisenenud?

Skulptor Louise Bourgeois on öelnud, et olla kunstnik, tuleb eksisteerida vaikuse maailmas.

Kas maalikunstnikel on praegu luksust viibida oma sisemaailmas või on otsustav hetk kuuldavaks teha oma sõnum selle kohta, mis toimub?

Olukorras, kus suured päevalehed vaatavad maalinäitustest mööda, kus näitustele esitatavast massiivsest piltide lademest läbinärimiseks on vaja kannatust ja pühendumist, ehk ka kübeke empaatiat, oleme otsustanud korraldada nö ühe pildi näituse. Eriti on oodatud suureformaadilised tööd, kasvõi veri ninast välja, on antud näitusele oodatud teie elu suurim maal.

On ju iga maalikunstniku töö(teose) taga isiklikud ideaalid, ja/või nende purunemine, kompromissid või ka võidujoovastus uuele tasemele jõudmise pärast. Maalikunstnikud on nii ehk naa oma põhiolemuselt idealistid – jätkates suunal ja meediumiga, mis tundub arhailisemaist arhailiseim, mis on põhiolemuselt mittetiražeeritav, polükroomne ja mis vaatamata sajanditevanusele taagale samastub nüüdis-kunstimaailmas juba igavese märtripositsiooniga – keeldudes ajaloo näitelavalt lahkumast.

Teeme eesti maalikunsti jälle suureks!

Elagu realiteet!

Elagu ideaalid!


Kuraatoritekst, mille põhjal kirjutatakse ka tulevased pressitekstid jmt.: Jaan Elken

Näituse korraldustiim: Jaan Elken (tekst, kujundus), Mari Roosvalt (korraldus,kujundus), Tiiu Rebane (korraldus, rahastus)

2019 a 2.märts- 21.aprill63 views0 comments

Comments


bottom of page