top of page

AkzoNobel Kunstipreemia 2020

AkzoNobel Kunstipreemia 2020 laureaat on Jaan Elken

Maalikunstnik Jaan Elkeni esitas AkzoNobel Kunstipreemiale Eesti Kunstnike Liit teosega "Briksdalsbreeni häving", mida eksponeeriti EKL 20. aastanäitusel "Kevadnäitus 2020" 11.06.–12.07.2020 Tallinna Kunstihoones. Laureaadi väljakuulutamine leidis aset 20. jaanuaril ning laureaati tunnustati preemiaga suuruses 5000 eurot.

Jaan Elken (1954) on maalikunstnik, kunstikriitik, kuraator ja kunstipedagoog. Ta on lõpetanud Eesti Riikliku Kunstiinstituudi arhitektuuri erialal ja täiendanud end maalikunsti erialal. 1970. aastatel hüperrealistlikus laadis alustanud kunstnik on praeguseks kujunenud abstraktse maalikunsti üheks olulisemaks esindajaks Eesti kunstis. Tema teosed kuuluvad paljudesse kollektsioonidesse ja muuseumite kogudesse, lisaks on Elken avaldanud üle kahesaja kunstikriitilise artikli, olnud Maalikunstnike Liidu esimees, Eesti Kunstnike Liidu president ja Tartu Ülikooli kultuuriteaduste ja kunstide instituudi maalikunsti õppetooli professor. Maali "Briksdalsbreeni häving" loomise ajenditeks on Islandi laavaväljade ja Norra sulavate liustike eepiline ning nukker mõjujõud. Kui varasemas loomingus on sageli Elkenit inspireerinud suurlinnad ja neid ümbritsevad tühermaad, siis käesoleva teose loomise ajendiks oli arhetüüpsete loodusvormide totaalsus ja ehedad looduselamused.

2020. aastal nomineeriti AkzoNobel Kunstipreemiale viimase hooaja loomingu põhjal kuus teost: Jaan Elken teosega "Briksdalsbreeni häving" (esitaja Eesti Kunstnike Liit), Mari-Leen Kiipli installatsiooniga "Husa" (esitaja Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum), Flo Kasearu isikunäitusega "Ohustatud liigid" (esitaja Tartu Kunstimuuseum), Ede Raadik installatsiooniga "Enesehooldus" (esitaja Tallinna Kunstihoone), Kristi Kongi osalusega näitusel "Aeg unistada või karta" (esitaja Eesti Kunstimuuseum) ning Laurentsius teosega "Laurits" (esitaja kunstiajakiri KUNST.EE). AkzoNobel Kunstipreemia on vanim erakapitalil väljaantav kunstipreemia Eestis, millega alustati juba 1995. aastal.-

27 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page