top of page

KUNSTNIKUD MAALIVAD KUNSTNIKKE

EESTI MAALIKUNSTNIE LIIDU KURAATORNÄITUS 

KUNSTIHOONE GALERII, Tallinn

Tööde esitamine kuni 29.02.2020

Näitus avatud alates 22.mai

Kuraator Kai Kaljo

tkh_kunstnikud_maalivad_kunstnike_mailch


Näitus on osa EKL-i Kevadnäitusest 2020
---
Näituse üleskutse.

Julgen väita, et psühholoogilise portree žanr ei ole eesti kunstis praegusel hetkel aktuaalsel kohal ega tähelepanu keskpunktis. Samas kui hästi maalitud, sarnane ja elav portree on midagi sellist, mis kõnetab kõiki. Pealegi elab portree inimesest kauem, mis on mõtlemapanev fakt.

Eesti Kunstnike Liidu 2020 aasta Kevadnäituse kureeritud osana kutsub KUNSTNIKUD MAALIVAD KUNSTNIKKE kõiki eesti maalikunstnikke üles leidma enesele modelle tänaste või kunagiste kolleegide hulgast, et maalida nendest portreesid. Muidugi on ka autoportree kunstniku portree! Loodetavasti suhtute teemasse hästi vabalt ja loominguliselt, jõudu tööle!

Portreed peaksid olema valminud aastatel 2019-2020. Tööd valib KUNSTNIKUD MAALIVAD KUNSTNIKKE näitusele kuraator Kai Kaljo, ülejäänud Kevadnäituse väljapaneku selektsiooni teeb zürii.
--

 

Eesti Kunstnike Liidu „Kevadnäitus 2020“ tähistab tänavu pidulikult 20. sünnipäeva. Väljapanek avatakse kahes osas: 21. mail Kunstihoone galeriis Kai Kaljo kureeritud „Kunstnikud maalivad kunstnikke“ ning üldväljapanek Kunstihoones ja Linnagaleriis 11. juunil.

 

Eesti Kunstnike Liidu juubelinäitusele saabus 313 osalemistaotlust, millest žürii ja kuraator valisid välja 142 kunstniku teosed. Näituse kujundab kevadnäitusi juba mitmeid aastaid tervikuks vormistanud Kaarel Eelma. Ilmub kataloog ning välja antakse publikupreemia.

Kunstihoone galeriis, kus saab näha 66 kunstniku 74 tööd, esinevad:

 

Aapo Pukk, Aivar Juhanson, Alexei Gordin, Alina Orav, Anatoli Strahhov, Anne Daniela Rodgers, Anu Muiste, Eero Alev, Elo-Mai Mikelsaar, Ene Korstnik, Enn Põldroos, Enn Tegova, Enno Ootsing, Erki Kannus, Hannah Harkes, Helle Lõhmus, Huupi, Ilmar Kruusamäe, Irina Teesalu, Ivika Luisk, Jaan Toomik, Joel Jõevee, Jüri Kass, Juss Piho, Kai Kaljo, Karl-Erik Talvet, Karl-Kristjan Nagel, Katrin Saag, Katrin Piile, Kristiina Pärk, Kristina Viin, Laurentsius, Leslie Laasner, Liisa Kruusmägi, Maarit Murka, Maarja Nõmmik, Maigi Magnus, Mailis Toompuu, Mall Nukke, Manfred Dubov, Mara Ljutjuk, Margus Meinart, Mari-Liis Bassovskaja, Maria Generalova, Maria Sidljarevitš, Martin Urb, Martin QBA Kaares, Meiu Münt, Nelly Drell, Olesja Katšanovskaja–Münd, Peeter Must, Pille Ernesaks, Pille Jänes, Piret Rohusaar, Piret Mildeberg, Rain Ader, Rein Mägar, Silvi Lepparu, Sven Saag, Tiit Pääsuke, Tiiu Rebane, Toomas Reisalu, Ülle Marks, Uno Roosvalt, Urve Sunny-Dzidzaria, Valeri Vinogradov

 

Portreenäituse kuraator Kai Kaljo iseloomustab oma näituseteema valikut nii: “Pikki aastaid oli mulle tundunud, et kuna maailm on juba valmistatud esemetest (sealhulgas kunstiteostest) nii üle küllastunud, siis oleks lausa patt neid veel juurde toota. Üle hulga aja jälle portreed maalides see tunne kadus. Mõtlesin, et kui õnnestub inimest kujutada elavana (loomulikult ka sarnasena), siis see portree võibki saada elavaks ja elada inimesest kauem.

 

Õppejõuna töötamisest oli mulle külge jäänud harjumus mõelda teiste inimeste jaoks välja mingeid toredaid ülesandeid ja ilmselt sellest tekkiski mõte kuulutada välja aktsioon “Kunstnikud maalivad kunstnikke”. Olen väga rõõmus, et mu idee nii paljusid kõnetas.”

 

Kai Kaljo kuraatorituur toimub eelregistreerimisega maksimaalselt 10-le inimesele laupäeval, 30. mail kell 14.00. Registreerumiseks kirjuta: publik@kunstihoone.ee.

 

Näituse idee sündis koostöös Kai Kaljo ja Eesti Maalikunstnike Liiduga ning see on osa EKL-i Kevadnäitusest 2020. „Kunstnikud maalivad kunstnikke“ on avatud Kunstihoone galeriis 21. maist kuni 5. juulini.

 

Kevadnäitus 2020 on avatud Kunstihoone saalides ja Linnagaleriis 11. juunist kuni 12. juulini.--

 

Üleskutse osalemiseks EKL 20. aastanäitusel

12.11.2019

EKL aastanäitus „KEVAD 2020“ (21.05.–21.06.2020) toob Tallinna Kunstihoonesse ja Linnagaleriisse taas hulga erinevaid põlvkondi ja loominguplatvorme. Näitusel on oodatud osalema kunstnikud oma 2019.–2020. aastal valminud maali, graafika, skulptuuri, installatsiooni, video ja foto/digitaalprindiga, mida ei ole esitatud varasematele EKL aastanäitustele.

 

Kunstimessile sarnases formaadis toimuva müüginäituse eesmärk on elavdada publiku kaasatust, ärgitada hinnangu- ja valikujulgust ning populariseerida kunsti kogumist. Uus formaat võimaldab igal kunstnikul senisest enam kontrollida oma teoste näitamise konteksti, mis koosneb paljudest autonoomsetest tervikutest ja on ennekõike kunstnikukeskne. Analoogselt eelmise kevadnäitusega on igal esinejal tema nime kandev kuni 3-meetristest moodulitest ning seinajaotustest moodustuv väljapanekupind. Teoste arvu kunstniku ekspositsioonis otsustab žürii koostöös näituse kujundajaga.

 

Tallinna Kunstihoone galeriis toimub aastanäituse raames Kai Kaljo kuraatoriprojekt „Kunstnikud maalivad kunstnikke”. Näitus valmib koostöös Eesti Maalikunstnike Liiduga ning on osa EKL-i Kevadnäitusest 2020.

Kai Kaljo: “Julgen väita, et psühholoogise portree žanr ei ole eesti kunstis praegusel hetkel aktuaalsel kohal ega tähelepanu keskpunktis. Samas kui hästi maalitud, sarnane ja elav portree on midagi sellist, mis kõnetab kõiki. Pealegi  elab portree inimesest kauem, mis on mõtlemapanev fakt. Näituseprojekt kutsub kõiki eesti maalikunstnikke üles leidma enesele modelle tänaste või kunagiste kolleegide hulgast, et maalida nendest portreesid. Muidugi on ka autoportree kunstniku portree! Loodetavasti suhtute teemasse hästi vabalt ja loominguliselt, jõudu tööle! Portreed peaksid olema valminud aastatel 2019–2020.

Tööd valib näitusele „Kunstnikud maalivad kunstnikke“ kuraator Kai Kaljo, Kevadnäituse väljapanekusse valib žürii laekunud taotluste hulgast 85 osalejat.

 

Kandideerimiseks näitustele palume kunstniku ja tema teos(t)e andmed sisestada veebikeskkonda https://kunstihoone.ee/kevad2020 ajavahemikus 11.11.2019-29.02.2020.

https://www.eaa.ee/uleskutse-osalemiseks-ekl-20-aastanaitusel 

KUNSTIHOONE https://www.kunstihoone.ee/programm/eesti-kunstnike-liidu-20-kevadnaitus-kunstnikud-maalivad-kunstnikke/

Foto: Eesti Päevaleht
Foto: Eesti meedia
bottom of page