top of page

EESTI KAASAEGNE MAALIKUNST: REALITEET JA IDEAAL

EESTI MAALIKUNSTNIE LIIDU AASTANÄITUS 2019

Pärnu Uue Kunsti Muuseumis

2.03-21.04.2019

Avamine 2.02.2019

Kuraatorid JAAN ELKEN ja MARI ROOSVALT

PÄRNU.PLAKAT.jpg

Plakat J.Elken

Kuidas jätkata loometegevust olukorras, kus ideaalid ja tegelikkus näivad justkui ristmikul olevat? Ons too näiline kaotajapositsioon tõepoolest reaalsus või tulebki aeg-ajalt õhulossidest õhku välja lasta ja leppida sellega, mis siia ja praegu antud? Reaalsus on meie tajude ja kujunenud arusaamade konstruktsioon, mis instinktiivselt pürgib ideaali suunas. Kuidas koordineerida oma mõtteid ja leida ideaali kaasaegses turbulentses maailmas, kus eksisteeriv reaalsus on kõik muud kui julgustav, kus moraali ja eetika kriteeriumid teisenenud? Skulptor Louise Bourgeois on öelnud, et olla kunstnik, tuleb eksisteerida vaikuse maailmas. Kas maalikunstnikel on praegu luksust viibida oma sisemaailmas või on otsustav hetk kuuldavaks teha oma sõnum selle kohta, mis toimub?

Olukorras, kus suured päevalehed vaatavad maalinäitustest mööda, kus näitustele esitatavast massiivsest piltide lademest läbinärimiseks on vaja kannatust ja pühendumist, ehk ka kübeke empaatiat, oleme otsustanud korraldada nö ühe pildi näituse. Eriti on oodatud suureformaadilised tööd, kasvõi veri ninast välja, on antud näitusele oodatud teie elu suurim maal.

On ju iga maalikunstniku töö(teose) taga isiklikud ideaalid, ja/või nende purunemine, kompromissid või ka võidujoovastus uuele tasemele jõudmise pärast. Maalikunstnikud on nii ehk naa oma põhiolemuselt idealistid – jätkates suunal ja meediumiga, mis tundub arhailisemaist arhailiseim, mis on põhiolemuselt mittetiražeeritav, polükroomne ja mis vaatamata sajanditevanusele taagale samastub nüüdis-kunstimaailmas juba igavese märtripositsiooniga – keeldudes ajaloo näitelavalt lahkumast.

Teeme eesti maalikunsti jälle suureks!

Elagu realiteet!

Elagu ideaalid!

 

KURAATORTEKST: Jaan Elken

 

NÄITUSE KORRALDUSTIIM: Jaan Elken (tekst, kujundus), Mari Roosvalt (korraldus,kujundus), Tiiu Rebane (korraldus, rahastus)

KUNSTNIKUD: Marju Bormeister, Ashot Jegikjan, Enn Tegova, Kadri Bormeister, Mauri Gross, Mall Nukke, Piret Rohusaar, Kalli Kalde, Philiph Arvo Luik, Eero Ijavoinen, Lilian Mosolainen, Veiko Klemmer, Maria Sidljarevitš, Uno Roosvalt, Maret Suurmets Kuura, Martin Urb, Kuzja Zverev (Vladislav Kuznetsov), Olesja Katšanovskaja, Liisi Örd, Jane Tiidelepp, Ly Kaalma, Ove Büttner, Margus Tiitsmaa, Tiiu Pallo-Vaik, Ivika Luisk, Einar Vene, Kamille Saabre, Pille Ernesaks, Liis Koger, Anne Moggom, Andres Koort, Lev Vassiljev, Lola Tehver, Eve Kruuse, Kätlin Stahl, August Künnapu, Eha Luik , Alvar Reisner , Alina Orav, Silva Eher, Ivi Arrak, Priit Vaher, QBA (Martin Kaares) , Herlet Elvisto, Rait Rosin, Eva Jänes, Saskia Järve, Tiiu Rebane, Andro Kööp , Kristiina Jakimenko , Mari Roosvalt, Karl-Kristjan Nagel, Tiit Priidel, Jaan Elken, Vano Allsalu, Jana Kelus, Vilen Künnapu, Leho Rubis, Heli Tuksam, Andrus Joonas, Maire Koll, Mati Kütt, Kati Kirotar, Tiia Külv, Tiiu Lausmaa, Evi Gailit, Tiit Jaanson, Margus Meinart.

bottom of page