top of page

VABA KAVA

EESTI MAALIKUNSTNIKE LIIDU KURAATORNÄITUS, 2009

03.07.-02.08. 2009

VÕRU KULTUURIMAJA KANNEL

Kuraatorid ADO LILL ja LII PÄHKEL

3. juulil kell 17 avatakse Võru Linnagaleriis suurejooneline Eesti Maalikunstnike Liidu näitus „Vaba kava“, kus on üleval peaaegu 40 erineva kunstniku tööd.

Näituse kuraatorid Ado Lill ja Lii Pähkel on seekord andnud kunstnikutele nn vaba teema. Eelmisi teemaga näitusi vaadates oli kuraatorite sõnul näha, et sageli toodi väljapanekuks maale, mis olid teostatud professionaalselt väljakujunenud stiilis, kuid ei omanud mingit seost väljapakutud teemaga. Seega on näitusel „Vaba kava“ esindatud tööd tegelikult kõik väga erineva tasutaga, just sellised nagu kunstnikud on ise tahtnud. Kuraatorid on öelnud kunstnikutele: „Maalige, mida soovite. Peamine, et oleks hea maalikunst!“

Väljapanekust võtab osa suur jagu Eesti maalikunstnikutest, nendest tuntumad Lola Liivat, Kristiina Kaasik, Tiina Tammetalu, Mari ja Uno Roosvalt, Aimar Kristerson, Ilmar Kruusamäe, Einar Vene jt.

Peaaegu neljakümne erineva teemaga näitust saab iga huviline Võru Linnagaleriis külastada kuni 31. juulini. Seoses näitusega „Vaba kava“ on Võru Linnagalerii juulis avatud ka laupäeviti kell 12:00 – 18:00.

-- -- --

Maalikunsti headuse mõõdupuuks on vaataja emotsioonid, jäi kõlama Võru Linnagaleriis 41 kunstniku näituse avamisel väljaöeldud mõtetest.

Võru Linnagaleriis avati Eesti Maalikunstnike Liidu näitus, kus on välja pandud neljakümne eesti maalikunstniku ning soome kunstniku Heikki Yloneni taiesed.

Väljapanekut avama oli saabunud kümmekond autorit ning ligi kolmkümmend kunstinautijat.

Ülevaatenäitus üllatab värvide, kõrge taseme ning mitmekesise materjalivaliku ja teostusega.

Traditsioonilisest maalikunstist eristub enim Võru kunstniku Andrus Raagi ruumiline taies. Näituse kuraatorid Ado Lill ja Lii Pähkel panid väljapaneku pealkirjaks „Vaba kava". Ado Lille sõnul rääkis vaba teema kasuks korraldajate varasem kogemus.

„Kunstnikud tõid sageli väljapanekuks maale, mis olid teostatud professionaalselt väljakujunenud stiilis, kuid ei omanud mingit seost etteantud teemaga," selgitas kuraator „Vaba kava" avamisel. „Jätsime autoritele vabad käed teha seda, mis meeldib, peamine, et oleks hea maalikunst."

„Hea maalikunst tekitab emotsiooni, mis jääb pikaks ajaks ning võib meenuda aastate pärast," vaagis maalikunsti headust ennast kunstinautijaks nimetanud Võru linnapea Kersti Kõosaar.

„Pole tähtis, kas emotsioon on positiivne või negatiivne, kunst ei või külmaks jätta … ning mida värvilisem ja abstraktsem, seda parem," lisas Võru kunstikooli direktor Liia Leppik.

Inimkeha, loodus ja jõulised värvid „Vaba kava" temaatikas annavad tooni inimkeha ja loodus ning jõulised ja kirkad värvid.

„Figuuri maalimist peetakse kõrgema klassi maalikunstiks. Mind paeluvad figuraalmaalid läbi sajandite kuni kaasajani," nentis näituse kuraator Lii Pähkel. Pähkli sõnul on väga tähtis, et maal valmib modelli, mitte foto põhjal. „Kaasajal maalivad kunstnikud sageli fotode põhjal, kuid elav modell annab ehedama ja jõulisema tulemuse," sõnas ta.

Samas pole tema sõnul oluline, kas kunstnik valib ise modelli või on see ette antud. „Olen modellid valinud oma tutvusringkonnast, kuid suudan igas inimeses tabada erilisuse, mis kannab," väitis Pähkel.

Sama oluline on kuraatori arvates professionaalsus ning julgus kasutada värve. Tema sõnul peab kunstnik taseme säilitamiseks maalima iga päev. „Lõunamaade kunstnikke on varem üllatanud poriste toonide paljusus eesti kunstis, aga meie Ado Lilliga oleme koloristid ja selle näituse tööd on värviküllased," lisas ta.

 

Väljapanekul on esindatud valdav osa eesti maalikunstnikest, nendest tuntuimad Lola Liivat, Kristiina Kaasik, Tiina Tammetalu, Mari ja Uno Roosvalt, Aimar Kristerson, Ilmar Kruusamäe ning Einar Vene.

Eesti Maalikunstnike Liidu ülevaatenäitust „Vaba Kava" Võru Linnagaleriis jääb avatuks juulikuu lõpuni

http://www.lounaleht.ee

bottom of page