top of page

Videotuur näitusel „NOSTALGIATA“

Tartu Kunstimuuseumil on valminud Tiit Pääsukese näituse „Nostalgiata“ videotuur, kus maalikunstnik ise ligi 50 minuti jooksul tutvustab oma loomingut ja räägib põnevaid lugusid.

Tartu Kunstimuuseumis on Tiit Pääsukese (s 1941) mahukas ning värviküllane ülevaatenäitus „Nostalgiata“. Läbi kahe korruse saab tutvuda Eesti ühe parima koloristi loominguga 1960ndatest tänaseni. Pääsuke kannab oma kunstis edasi klassikalise maali traditsioone kaasaegses võtmes, ületades aegu ja trende.




Tiit Pääsuke. Nostalgiata

24.10.2020—25.04.2021 Tartu Kunstimuuseumis on 24. oktoobrist avatud Tiit Pääsukese (s 1941) mahukas ning värviküllane ülevaatenäitus „Nostalgiata“. Läbi kahe korruse saab tutvuda Eesti ühe parima koloristi loominguga 1960ndatest tänaseni. Pääsuke kannab oma kunstis edasi klassikalise maali traditsioone kaasaegses võtmes, ületades aegu ja trende. Väljapanek on selle poolest eriline, et kunstnik naaseb paika, kust 1957. aastal sai alguse tema teekond Tartu Kunstikooli õpilasena. Nimelt asus just sellessamas 18. sajandi lõpus ehitatud klassitsistlikus härrastemajas muusika- ja kunstikooli poiste ühiselamu. Sellele eluperioodile pööratakse näitusel ka eraldi tähelepanu: külastaja saab aimu tollasest miljööst ja väljas on valik õpinguaegseid teoseid, mis näitustele jõuavad harva. Näituse pealkiri „Nostalgiata“ peidab endas kunstniku eneseirooniat, sest raske on kujutada ette midagi nostalgilisemat kui retrospektiivnäitus noorpõlvekodus. See kriipiv vastuolu toob selgelt esile Pääsukese enda soovi vältida suurutsemist, dramaatilisust ja enesekiitust. Las maalid räägivad iseenda eest ning las asukoht ja aeg annavad aimu tundeskaala avarusest, mida see näitus võiks endas kanda. Näitusega kaasneb mahukas eesti- ja ingliskeelne trükis, millest võib leida mitmekülgse valiku tekste, hulgaliselt fotosid ning laia valiku Pääsukese teoste reproduktsioone. Raamatusse on kirjutanud analüüsiva artikli kunstiteadlane Tamara Luuk ja looja vaatenurgast mõtiskleb Pääsukese kui õpetaja ja eeskuju üle maalikunstnik Tõnis Saadoja. Lisaks sisaldab kataloog põhjalikku intervjuud, kunstniku autobiograafiat, Joanna Hoffmanni kuraatoriteksti ning eluloolisi lisasid. Raamatu on kujundanud Valter Jakovski, tekstid tõlkinud Peeter Talvistu ning keeletoimetuse teinud Anti Saar ja Richard Adang. Kuraator: Joanna Hoffmann Näituse kujundus: Mari Kurismaa

 
 
 

Comments


bottom of page